Crosslinkable Polietilen

Cross-linkable Polietilen Bileşik

cross-linkable polietilen bileşikleri, Sioplas yöntemiyle yapılmış, bir katalizör ana partisinin eklenmesi ve çevre koşullarına maruz bırakılmasıyla kürlenebilen bir silan aşılı polietilen bileşikleri ailesi olarak sunulur.

cross-linkable PTAcross markası ile cross-linked polietilen ürünü pazara sunmuştur ve ağırlıklı olarak çok katmanlı boru, alçak gerilim kablosu için kullanılmaktadır.

çapraz bağlanabilir, yüksek çalışma sıcaklıkları ve geliştirilmiş kimyasal direnç gerektiren diğer uygulamalar için de kullanılabilir. Geliştirilmiş maksimum çalışma sıcaklığı, Çapraz bağlanabilir Polietilenin önemli bir özelliğidir.

Application:

 • Lv ve Mv güç kablosu izolasyonu
 • Ev tipi çok katmanlı ve tek katmanlı sıcak/soğuk su boruları
 • Yerden ısıtma
 • Gaz dağıtımı

XLPE nedir?

Peki çapraz bağlı polietilen nedir? Bağlı zincirlerden oluşan benzersiz bir moleküler yapıya sahip bir polimerdir.
PEX polietilen oluşturmak için kullanılan iki farklı üretim yöntemi vardır:
Kimyasal İşlem - Bu, çapraz bağlanmaya neden olan serbest radikaller üretmek için peroksit gibi kimyasallar veya başlatıcılar gerektirir.
Fiziksel İşlem – Bu, PEX polietilen üretmek için yüksek enerji kaynaklarının kullanılmasını gerektirir.
Çapraz bağlı zincirler, bu tip polimeri diğerlerinden daha güçlü kılar. Çapraz bağlı olmayan diğer polietilen çeşitleri, aşırı sıcaklıkların neden olduğu yapısal değişikliklere tabidir. Bu polimerler ısı ile sertleşir ve soğuk sıcaklıklar ile yumuşar.
Ancak PEX polietilen termal olarak kararlıdır, yani aşırı sıcaklıklardan diğer polietilen türleri kadar çabuk etkilenmez. Aslında, çapraz bağlı bir polietilen kablo, 90 derece C (194 derece F) ila 105 derece C (221 F) arasındaki sıcaklıklara dayanabilir.
PEX polietilen 1930'larda tanıtıldı. 1980'lerde Kuzey Amerika'ya getirildiler ve ABD ve Kanada tarafından model tesisat ve mekanik kodlarda kullanım için kabul edildiler. Ek olarak, NFPA standardı 13D, belirli PEX borularının yangın sprinkler sistemlerinde uygulanmasına izin verir.
XLPE'nin Faydaları
PEX çapraz bağlı polietilen, bu tip polimeri çeşitli projeler için iyi bir seçim haline getiren birçok avantaj sunar. Faydaları aşağıda listelenmiştir:
Korozyona, klora ve kloraminlere dayanıklıdır;
Hafif olması hareket etmeyi kolaylaştırır
Zorlu şantiye kurulumlarına zarar görmeden dayanabilir;
Alev gerektirmeden birçok montaj ve birleştirme seçeneği sunar;
Voltaj aralığı 600V ile 35kV arasında geniştir;
Yeraltında olmaktan zarar görmez;
Hava koşullarına ve neme dayanıklıdır;
Termal olarak kararlıdır;
Esnektir ve kurulumu kolaylaştırır;
Diğer seçeneklere göre ekonomiktir;
Dayanıklılığı nedeniyle uzun ömürlüdür;
Şiddetli basınçtan kolayca zarar görmez,
Düşük dumanlı sıfır halojen malzeme gerektiren projelerde kullanılabilir.
XLPE ortak uygulamaları
Olumlu özelliklerine dayanarak, PEX polietilenin harika bir seçim olduğu açıktır. Genel olarak, XLPE kabloları aşağıdakiler için mükemmeldir:
Aşırı sıcak veya soğuk koşullar;
Yüksek gerilim uygulamaları;
sıvılar;
Kimyasallar,
Aşındırıcı koşullar;
XLPE uygulamalarının bazı özel örneklerini öğrenmek için okumaya devam edin.
Tesisat için XLPE
PEX polietilen, bir zamanlar bakırı tercih edilen malzeme olarak kabul eden sıhhi tesisat endüstrisinde sıklıkla kullanılır. Bakır kullanmanın yanlış bir yanı yoktur, ancak XLPE'nin onu daha da iyi bir seçenek haline getiren çeşitli avantajları vardır.
Bu avantajlar şunları içerir:
Esneklik;
korozyon direnci;
Sıcağa ve soğuğa karşı yüksek tolerans,
Uygun maliyetli.
madencilik için XLPE
Maden borularının montajı ve bakımı muazzam miktarda zaman ve para gerektirir. XLPE bu sorunu çözebilir çünkü kurulumu kolaydır, kullanımı daha hızlı ve daha ucuz hale getirir.
Yoğun basınç ve sıcaklıklar altında dayanma kabiliyeti, bir maden ortamında hayatta kalmasını sağlar.
Elektrik kabloları için XLPE
Enerjinin taşınması yangına dayanıklı kablolar gerektirir. Çapraz bağlı polietilen kablolar bu kaliteye sahiptir, bu da onları enerji taşırken teller için yeterli kalkan haline getirir.
Kimyasallar için PEX
Korozyona, çatlamaya ve ısı hasarına karşı direnç göstermeleri nedeniyle PEX, kimyasallar için depolama birimleri oluşturmak için kullanılabilir.
PEX'ten depolama tankları inşa etmenin maliyeti, diğer seçenekleri kullanma maliyetinden daha yüksek olsa da, bu ekstra masraf, sağladığı ömür artışına değecektir.
Bu sonuçta para tasarrufu sağlar çünkü daha az onarım ve bakım maliyeti olacaktır. Ayrıca, tankların eskisi kadar sık ​​değiştirilmesi gerekmeyecek.
radyant ısıtma için PEX
Zeminleri ısıtmanız gerekiyorsa, PEX radyant ısıtma sistemi için mükemmel bir seçenektir. Bu sistem, sıcak suyu PEX boruları aracılığıyla binanın ısıtılması gereken bir alanına taşır.
PEX, yüksek ısıyı tolere edebildiği için bu tür projeler için akıllıca bir seçimdir. Daha da iyisi, ısıyı birden fazla yöne çekmek amacıyla gerektiği gibi şekillendirilebilecek kadar esnektir.
PEX'in o kadar çok harika kullanımı var ki, bu makalede hepsini ele alacak kadar zamanımız yok. Ancak size bu polimerin kullanılabileceği birçok farklı yol hakkında bir fikir vermek için, PEX kullanan diğer bazı endüstrilerin küçük bir listesini burada bulabilirsiniz:
Tıbbi;
Diş;
yer hizmetleri,
deniz taşıtları
Açıkçası, yüksek yoğunluklu çapraz bağlı polietilen birçok farklı türde proje için mükemmel bir seçimdir. Mevcut veya gelecek projeniz için kullanmak ister misiniz?
Daha fazlasını öğrenmek için bizimle iletişime geçin. Bir sonraki projenizi başarıya ulaştırmanıza yardımcı olabiliriz.

Product order registration

  Fill out the form and we will contact you during business hours

  Istanbul Office

  +905349605635

  Tehran Office

  +982188861534

  Baghdad Office

  +9647704320555

  Contact us

  info@irn.com.tr